29 січня 2013 р.
Це одна з цитат, які ретельно підбирав для своєї нової виставки «Історико-політичні витоки комуно-фашистського Терору і Голодоморів у XX столітті – в Україні зокрема» в Музеї мікромініатюр, що в Лаврі, Микола Сядристий. Він – унікальна постать в українській культурі. Але такі рамки для нього занадто вузькі, адже до його давньої популярності майстра мікромініатюри («А, це той, хто підкував блоху») додається його скрупульозне вивчення тоталітарних режимів.
Це глибоке дослідження історії комунізму і фашизму через занурення в першоджерела. Володіючи рідкісною пам’яттю (називає том і сторінку багатомників Леніна чи Маркса з Енгельсом), він може довго і безперервно цитувати «класиків марксизму-ленінізму», але не ті місця, які колись заставляли конспектувати студентів на просторах колишнього СРСР, а ті, до яких не доходили навіть офіційні історики компартії Радянського Союзу.
«Моя виставка, – розповідає М.Сядристий, – показує цілісну ідеологію комунофашизму, схожість технологій терору фашистів і комуністів. Тому я навів величезну кількість цитат Гітлера, Ґеббельса, Леніна. Гітлер був етнічним расистом, а Ленін, Маркс, Троцький, Сталін ненавиділи селянство як реакційний клас, який хоче себе «штучно зберегти». Вони були соціальними расистами… Історики, які обслуговують сучасних переможців, а вони вийшли з комуністичних коридорів, не розуміють, в чому трагедія сучасності. Як говорив Роберт Конквест, автор книжок «Великий терор», «Жнива скорботи», «Роздуми над сплюндрованим століттям», до влади прийшли найгірші з комуністів і найгірші з кагебістів, які об’єдналися з криміналітетом і захопили заводи, фабрики, землю, роздали своїм дітям. Ми живемо при радянській владі, яка переодягнулася. Процеси, які почалися в 1917 році, не закінчили свого історичного існування, тобто, трагедія ще не закінчилася».
М.Сядристий каже, що не Каганович, а Ленін уперше запропонував і запровадив режим «чорних дощок»; що не Сталін, а Ленін увів поняття про загострення класової боротьби – як після захоплення влади, так і на шляху до комунізму. А метод терору хвилями («інакше маси не витримають»), пошарове знищення інтелігенції, каральне блокування сіл і цілих районів? Все це має марксистсько-ленінське походження. «А хто ж Сталін? Він був клятвено вірним ленінцем».
М.Сядристий – автор текстівок під експонатами Меморіалу пам’яті жертв Голодоморів в Україні. На виставці в Музеї мікромініатюр він «схрещує» цитати комуно-фашистських негідників на тему «как нам лучше обустроіть строй» із цитатами, пов’язаними зі злочинами Голодомору на українських етнічних землях.
Ось як це відбувалося на Кубані (з книжки Роя Медведєва «Жизнь і ґібєль Міронова» за доповіддю члена ревкому Краснушкіна): «Розстріли здійснювали часто вдень, на очах у всієї станиці, по 30-40 осіб відразу, причому засуджених зі знущаннями, гиканням, криками вели до місця розстрілу. На місці розстрілу засуджених роздягали догола, і все це на очах у мешканців. Над жінками, які ховали наготу, знущалися і забороняли їм це робити».
«Що там трагедії Сенеки, Шекспіра,
Я ставлю проти них своє село,
Яке на світі все пережило,
Чого б не винесли ні Гамлети,
Ні злі і безпорадні в горі королі».
М.Сядристий
+++
«Розкуркулюванню повинні бути піддані півтора мільйона господарств по всій Україні. З них біля 60 тисяч підлягають висилці за межі України, решта після вилучення майна повинні бути розселені в районах свого проживання» (з постанови ЦК КПБУ від 23.01.1930, пункт 4).
«Запаси хліба в Україні гігантські, але все зразу вивезти не можна, немає апарату. Ми в ЦК нашої партії, обговоривши стан, дали завдання: спочатку зробити все для побудови апарату в Україні і взятися до роботи. А коли буде зброя в руках, буде апарат, до 1 червня одержати 50 мільйонів пудів хліба» (Ленін).
А ось ще ленінські цитати з різних томів:
В«Радянська влада в селі надзвичайно слабка. Ми повинні розколоти село на два ворожі класи. Ми зобов’язані розпалити, там, у селі ту ж громадянську війну, що ми змогли зробити в місті».
«Принципово ми ніколи не відмовлялися і не відмовляємося від терору».
«Про ці розстріли ми говоримо відкрито, ми кажемо, що насильство не ховаємо».
«Терор і ЧК – річ необхідна».
«Диктатура є пануванням однієї частини суспільства над іншою, яка спирається безпосередньо на насильство»
«Наукове поняття диктатури означає не що інше, як нічим не обмежену, жодними законами, абсолютно жодними правилами не скуту владу, що спирається на насилля».
Щоб показати єдність людиноневасницьких ідеологій, М.Сядристий підібрав вислови-«близнюки» Гітлера:
«Я завжди вчився в своїх противників, вивчав революційну техніку в Леніна, Троцького, інших марксистів».
«Революційне вчення – ось секрет нової стратегії. Я вчився в більшовиків і не боюся говорити про це. Чи знайомі ви з ученням про державний переворот? Займіться цим предметом, тоді знатимете, що робити».
«Нова форма керівництва здається самоуправством зовсім не тому, що вона нова, а тому, що вона не підлягає жодним законам».
Недаремно російський філософ і богослов Г.Федотов, цитати якого також представлені на цій виставці, писав: «Росія – найпослідовніша країна фашизму. Не забувайте, що Ленін був винахідником цієї державної форми, яку Муссоліні і Гітлер запозичили в нього, а соціальний зміст московського фашизму нічим не відрізняється від німецького».
Вельми «цікаво» висловлювався Ленін і про національну культуру:
«Ми проти національної культури як одного з гасел буржуазного націоналізму».
«Хто захищає гасло національної культури, тому місце серед націоналістичних міщан, а не серед марксистів».
«Національна культура – це взагалі культура поміщиків, попів і буржуазії».
«Всі театри раджу покласти в труну».
А це – Гітлер: «Нацисти повинні бути варварами, щоб замінити своїм тисячоліттям вмираючу культуру Заходу. Так, ми варвари, ми хочемо бути варварами. Це почесне звання. Ми омолодимо світ».
© 2025 М. Сядристий, «Мікроарт»