№43, 5 березня 2004 р.
Газета «Урядовий кур'єр»
Впродовж тижня наприкінці лютого у Торонто — найбільшому місті Канади — відбулася масштабна культурна акція «Українська зима (колір і форма)». В ній, природно, орали участь і місцеві митці українського походження — живописець Богдан Головацький (він останнім часом віддає перевагу іконопису), скульптор Олег Лесюк і Діана Мельниченко, яка представила витончені жіночі прикраси, а також бандурист Віктор Мішалов і співачка Жанна Зінченко. Віддаючи належне їхній майстерності, все ж зазначимо, що в центрі уваги численних відвідувачів заходів цього свята мистецтв були гості з України — майстер художньої мікромініатюри Микола Сядристий, художник і співак Валерій Вітер та співачка Ніна Матвієнко.
Як відзначив у своєму виступі на урочистому відкритті художньої виставки відповідальний редактор київського журналу «Діалог. Історія, політика, економіка» Володимир Канаш, який був у складі своєрідного українського квартету, всім його учасникам притаманна унікальність: Микола Сядристий — не лише створює неперевершені в світі художні мікрошедеври, а й володіє глибоким поетичним сприйняттям сьогодення й минулого, впродовж багатьох років веде глибокі історичні розвідки; Валерій Вітер свого часу заявив про себе не лише як першокласний художник-плакатист (про це свідчили численні найвищі нагороди на всесоюзних і міжнародних конкурсах), а й як соліст групи «Кобза» у період її злету; щодо Ніни Матвієнко вже давно звикли вживати епітети лише найвищого ступеня, але вона продовжує дивувати всіх і своїм голосом, і пошуком неповторного репертуару. Що ж до журналу «Діалог», то він певного мірою також унікальний, оскільки чи не єдиний у світі пропонує читачам числа, кожне з яких присвячене контактам однієї країни (в даному разі України) з іншими державами, і щоразу видається українською мовою та мовою тієї країни, з якою ведеться діалог (відповідно і поширюється).
«Українська зима» відкрилася у просторій «Ротонді» величезної будівлі мерії Торонто. Це самісінький центр міста, і тому тут упродовж тижня не бракувало відвідувачів — зокрема, біля виставки мініатюр М. Сядристого і плакатів В. Вітра. Зауважимо, що етнічно глядацька аудиторія не обмежувалася представниками української діаспори: в око впадало розмаїття кольорів шкіри і расових особливостей, що нині типове для багатонаціонального Торонто. Так само великим був і віковий діапазон — від молодших школярів до сивочолих людей.
Мер Торонто залишив у книзі відгуків запис: «Wonderful! SlavaUkraine!» («Чудово! Слава Україні!»). І подібними записами рясніли сторінки цієї книги:
«Напрочуд гарна експозиція. Вона підтримує імідж України в Канаді...»
«Якою великою є українська культура...» «Я вражений цією майстерністю. Мені лишається тільки пишатися тим, що я сам з України і що такі люди, як Сядристий живуть там...»
«Я гордий бути українського походження! Великий талант! Велика виставка!..» Микола Сядристий та його витвори були окрасою вранішньої програми студії «Сіті ТВ», яку зазвичай дивиться, без перебільшення, увесь Торонто.
В останній день «Української зими» у новому приміщенні Українського національного об’єднання відбувся великий вечір, вінцем якого стали виступи Ніни Матвієнко та Валерія Вітра. Оплесками їх зустрічали, а проводжали оваціями.
Насамкінець залишається додати, що культурна акція була проведена під патронатом Генерального консульства України в Торонто (генеральний консул — Ігор Лоссовський) у співпраці з міською радою Торонто. Організатором мистецького свята була канадська фірма «Ван Арден артс. інк» (продюсер Йоланта Ван Арден), перевізником акції — компанія «Аеросвіт. Українські авіалінії» (генеральний менеджер в Канаді Олег Мірошниченко). Проведенню акції сприяли компанія «Вестерн Юніон» та інші місцеві спонсори.
До речі, нині фірма «Ван Арден артс.» за участі українського Благодійного фонду міждержавної співпраці «Діалог — Контакт» працює над новим проектом — Фестивалем Канади в Києві, який заплановано на кінець цьогорічного літа.
Володимир ГРІНИЧ
© 2024 М. Сядристий, «Мікроарт»