8 лютого 2002 року
«Робітнича газета»
Наші читачі добре знають це ім’я — Микола Сядристий, унікальна виставка якого постійно діє в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. Торік про нього широко розповіла «Робітнича газета». У тій публікації, зокрема, мовилося, що самобутній український майстер-художник із своїми надтонкими мікромініатюрними роботами обійшов усю планету і що в цьому плані з ним важко змагатися будь-якому митцеві світу. Його експозицію, яку хтось образно назвав «виставкою на долоні», з захопленням дивилися тисячі й тисячі глядачів Токіо і Парижа, Праги і Тампере, Стокгольма і Сіднея, Мадрида та Буенос-Айреса, Москви і Афін, Монреаля і Далласа, Абу-Дабі і Сантьяго, і в багатьох-багатьох інших містах планети. Тільки торік його твори виставлялися в Німеччині та Угорщині, а також — у Швейцарії з нагоди відкриття тут Днів України.
Фото з іноземної преси
Спершу експозицію побачили мешканці та гості швейцарського міста Берна. На її відкриття у просторому залі Національної бібліотеки зібралися державні і громадські діячі, політики, художники, журналісти, працівники посольства України в Швейцарії. В урочистій церемонії взяв участь і Микола Сергійович Сядристий.
На влаштованій тут прес-конференції він тримав справжній «бій» — довелося відповідати на найрізноманітніші запитання. Видатний український майстер прихопив із собою кілька наших газет із розповідями про його творчість, щоб подарувати їх представникам української діаспори, спраглим до всього, що відбувається в Україні. «Робітнича газета» опинилася у центрі загальної уваги. Майстер сказав, що її назву він може вільно написати на торці людської волосини. Глядачі переконалися в цьому, побачивши під мікроскопом подібний напис-автограф «Микола Сядристий». Між іншим, у ньому стільки ж літер, як і в назві «Робітнича газета». То — найменший у світі напис, виконаний рукою людини. Це не єдина його робота такого плану. На торці волосини Микола Сядристий розташував також виконаний із золота замок у зібраному і розібраному вигляді, а в іншій композиції — сім інструментів, якими послуговується у виготовленні мікромініатюр.
Диво-митець із Києва, якого нещодавно привітав за його високородний талант сам Папа Римський, знаний не тільки як творець мікромініатюр, але і як політолог і як автор чудових книг про таємниці мікротехніки, і як поет, і як спортсмен (він був абсолютним чемпіоном України з підводного спорту). На прес-конференції у Берні всіх вразила широта його уподобань, вільне володіння інформацією із багатьох галузей знань, філософська образність мислення. Гучними оплесками зустріли присутні його відповідь на запитання про те, якою йому уявляється Швейцарія.
На це запитання Сядристий відповів так:
— Швейцарія мені уявляється у вигляді вродливої жінки, яка спускається з високих альпійських гір на лижах, і лижі ковзають по сліпучих снігах, а іноді — по едельвейсах. Вона поспішає на побачення і часто позирає на годинник, щоб не запізнитися. А як відомо, люди, які часто дивляться на годинник, врешті-решт приходять до думки, що людське життя дуже коротке і його не можна витрачати на політичні ігрища чи побутові дрібниці. І в цьому розумінні Швейцарія подає великий приклад багатьом країнам. Навколо Швейцарії постійно воюють, а вона робить годинники. Цими словами, до речі, завершується велика, на цілу полосу, стаття про творця мініатюрних шедеврів з України у провідній швейцарській газеті «Бунд».
Книги відгуків про творчість Сядристого рясніють словами типу «Перед цим українським майстром хочеться стати на коліна», «Микола Сядристий — художник з майбутнього», «Це художник, який обійшов свій час»...
Нині виставка Миколи Сядристого демонструється в музеї годинників міста Ля-Шо-де-Фон у «Залі нечутних кроків». Тамтешні газети відзначають, що швейцарським годинникарям буде важко вистояти перед творчим подвигом українського майстра, адже у його блискучій експозиції є і найменший у світі діючий електромеханічний годинник, який він розташував у... оці звичайної бабки, виготовленої із золота у натуральну величину. «Невидимкам» Миколи Сядристого воістину спокій тільки сниться. На них чекають Франція та Америка, звідки наш славетний майстер дістав запрошення виступити перед студентами університетів цих держав.
В'ячеслав ВОЛИНЕЦЬ
© 2025 М. Сядристий, «Мікроарт»